Svež zrak za vse
Neprijetni vonji v WCju so lahko prava nadloga. Seveda so vonji od osebe, ki je WC uporabljala pred vami, včasih neizogibni. Vendar pa obstajajo tudi drugi viri neprijetnih vonjav v kopalnici poleg človeškega elementa. Z nekaj pametnimi nasveti in rešitvami lahko učinkovito preprečite slabe vonjave in zagotovite, da bo vaša kopalnica ali WC za goste vedno sveže.
Od kod lahko prihajajo neprijetni vonji v WCju?
Obstajajo različni razlogi za neprijetne vonjave v kopalnici ali WC-ju za goste. Poleg vonjav, ki jih povzroča uporaba WC-ja, so vzroki za neprijetne vonjave tudi prekomerna vlaga, zamašeni odtoki in slaba ventilacija.
Vlažni prostori imajo postan vonj. Preliv je pogosto vir slabih vonjav, če ni redno očiščen. Koši za smeti in sifoni morajo biti čisti. Brisače se morajo po uporabi hitro posušiti.
Redno čiščenje in ohranjanje teh območij suhih pomaga zmanjšati nastajanje vonjav.
Kako nevtralizirati vonjave v WC-ju? 6 nasvetov:
Nasvet 1: Namestite enoto za odstranjevanje vonjav
Glavni razlog za neprijetne vonjave v kopalnici je človeški element. Najbolj učinkovit način za odpravljanje tega je odstranjevanje neprijetnih vonjav tam, kjer nastajajo. Tukaj pride v poštev WC z integrirano enoto za odstranjevanje vonjav. Ta odstranjuje neprijetne vonjave neposredno iz WC-keramike in prečiščuje zrak.
Enoto za odstranjevanje vonjav Geberit DuoFresh je mogoče naknadno namestiti na obstoječa stranišča, opremljena s skritim splakovalnikom Sigma. Enota za odstranjevanje vonjav je že nameščena na modelih tuš WC-jev Geberit AquaClean Mera in Tuma Comfort.
Nasvet 2: Redno čistite WC
Ko gre za preprečevanje neprijetnih vonjav, je redno čiščenje stranišča bistvenega pomena.
Običajno je čiščenje WC-ja z vodo dovolj za boj proti vonjavam. Učinkovita čistila za WC so dobra izbira za odstranjevanje dodatne umazanije in usedlin. Očistite WC školjko znotraj in zunaj, vključno s spodnjim delom roba za splakovanje. Ne pozabite tudi na površine okoli WC-ja, kjer lahko pride do brizganja urina.
Nasvet: Zaprite pokrov WC-ja med splakovanjem, da območje okoli WC-ja ne bo izpostavljeno drobnim vodnim kapljicam.
Če vonj po urinu okoli ostane – še posebej pri starejših WC-keramičnih školjkah – je to posledica ostankov pod robom WC-ja. Tukaj se lahko nabirajo vodni kamen in druge umazanije. Očistite spodnji del roba za splakovanje s čistilom proti vodnemu kamnu ali čistilnimi sredstvi, kot sta citronska kislina ali razredčena ocetna kislina. Čistilno sredstvo nanesite s pomočjo WC ščetke in pustite delovati v skladu z navodili proizvajalca. Izogibajte se čistilnim razpršilom in nosite rokavice med čiščenjem, da preprečite draženje kože
Tudi tukaj velja enako načelo – idealno je, da se vir neprijetnih vonjav prepreči že na začetku. WC školjke brez roba so bolj higienske zaradi svoje odprte zasnove, saj je manj mest, kjer se lahko nabirajo umazanija in usedline, kar olajša čiščenje. Kljub temu pa ostaja redno in temeljito čiščenje bistvenega pomena.
Nasvet 3: Preverite sifon ali odtočno cev
Prazni sifoni so podcenjeni kot vir neprijetnih vonjav. Če sifoni postanejo suhi – na primer, ko se redko uporabljajo – ali če usedline preprečujejo odtekanje vode, lahko nastanejo neprijetni vonji. Sifoni najbolje delujejo, ko odpadna voda teče in se voda v cevi redno zamenjuje.
Če so sifoni zamašeni z lasmi ali drugimi usedlinami, lahko poskusite odstraniti zamašitev. V mnogih primerih lahko bat učinkovito odstrani usedline v sifonu z izmenjavanjem pritiska in sesanja.Kako očistiti sifon.
Nasvet 4: Preverite tesnila in keramiko za poškodbe
Razpoke na keramičnih WC školjka ali poškodovana tesnila okoli stranišča lahko povzročijo neprijetne vonjave zaradi odtekanja odpadne vode. Če najdete takšne poškodbe, jih mora čim prej odpraviti usposobljena oseba.
Nasvet 5: Prezračujte, da preprečite nastanek plesni
Če se vlaga in toplota v prostoru kopičita dalj časa, lahko kljub prezračevanju nastanejo neprijetni zatohli vonji. Temu se lahko izognete s pravilnim prezračevanjem prostora. Navada hitrega prezračevanja v stranišču, kopalnici ali gostinskem WC-ju lahko prepreči nastanek plesni. Alternativno lahko v kopalnicah brez oken ventilator deluje dlje časa.
Nasvet 6: Domača sredstva proti vonjavam v WC-ju: vžigalice, spreji in drugo
Kdor želi po obisku WC-ja pustiti prijeten vonj, lahko uporabi domača sredstva kot hitro rešitev, na primer prižiganje vžigalice. Pogosto se uporabljajo tudi dišeči spreji, kadila in olja. Odprta posoda s soljo, limonino vodo ali sveže mletimi kavnimi zrni naj bi imela vezavni učinek na vonjave.
Kis prav tako nevtralizira vonjave. Majhno posodo lahko postavite poleg stranišča in jo razredčite z malo vode, da zmanjšate vonj po kisu. Alternativno lahko uporabite tudi eterična olja, ki so učinkovita proti vonjavam, kot so limona, sivka ali meta.
Nasvet strokovnjakov: pecilni prašek in soda bikarbona sta poceni in učinkovita načina za odpravljanje vonjav ter čiščenje WC-ja. Dodajte katero koli od teh snovi v WC školjko in pustite, da deluje nekaj časa. Pecilni prašek in soda bikarbona reagirata z umazanijo in jo pomagata raztopiti.
Vendar pa čistilna sredstva odstranijo vir vonja, takšna domača sredstva pa so le kratkoročna rešitev. Človeški vir vonjav je nekaj, kar nenehno nastaja. Stranišče z enoto za ekstrakcijo vonjav dolgoročno odstranjuje neprijetne vonjave.
A tip from the professionals: baking powder and bicarbonate of soda are cheap and effective ways of combating odours while also cleaning the toilet. Add either of them to the toilet and let it work for a while. Baking powder and bicarbonate of soda react to dirt and also help to dissolve it.
However, while cleaning agents remove the source of the smell, such home remedies are only a short-term solution. The human source of smells is one that constantly arises. A toilet with an odour extraction unit removes unpleasant odours over the long term.
Ohranjanje svežine WC-ja
Prijetno vzdušje v kopalnici lahko ustvarite z uporabo skritih ali dekorativnih dišav. Posušeno cvetje z dišavami ni le lepo na pogled, ampak prostoru daje prijeten vonj več mesecev. Difuzorji so prav tako zelo učinkovita metoda.
Toaletni papir ali suhe krpe se lahko uporabljajo kot neopazni viri dišav. Preprosto dodajte kapljico eteričnega olja na notranjo stran vsakega toaletnega papirja ali na suhe krpe, ki jih položite med brisače. Pri uporabi olj vedno upoštevajte, da je manj več.
Če je v WC-ju neprijeten vonj, je pomembno, da temeljito odpravite težavo. Redno čiščenje, pozornost na morebitne težave, majhni triki in inovativne rešitve, kot so enote za odstranjevanje vonjav, zagotavljajo, da bo prostor vedno svež in prijeten.